Oktoberfest- nemzetiségi hét az óvodában

Posted by Admin Fellegvarovoda in Hírek | Oktoberfest- nemzetiségi hét az óvodában bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Évek óta októberben megünnepeljük kertünk almafáit, megköszönve csodálatos, zamatos gyümölcseiket. Az Apfeltag-ra keresztelt napon óvodánk apraja- nagyja együtt szüretel és ünnepel. Almás német daloktól, mondókáktól visszhangzik a kertünk, almás süteményt készítünk és a barkácsolás témája is e finom gyümölcs. Igazán szerencsések vagyunk, hogy hónapokig saját fáinkról szüretelhetünk! De sajnos néhány fa elöregedett, nem terem olyan bőven már. Szerettünk volna gondoskodni pótlásukról, így új csemetéket ültettünk.

Ezt az eseményt összekötöttük egy nemzetiségi hét programjaival. E napokon a gyerekek újabb ismereteket szerezhettek a svábság tárgyi és szellemi kultúrájából. Az óvó néniktől sok érdekes történetet hallhattak nagyszüleik-dédszüleik mindennapjairól, az őszi betakarítási munkákról. Nemzetiségi ablakunkba a szüret kellékei- lopó, demizson, szőlőprés, korabeli szüretek fényképei kerültek. A gyerekek megismerhették a tárgyak sváb neveit, kipróbálhatták őket (lopót, prést). Természetesen a sütés ez alkalommal sem maradhatott el. Minden csoport készített az ősz kincseiből,- almából, répából, sütőtökből egy-egy finomságot, melyet az őszi szüreti munkákról szóló színházi előadás után kóstoltunk meg. Majd az eszem-iszomot követően a kertben mozgásos népi játékok vártak a gyerekekre: „krumpli szedés” –kislabdák kosárba gyűjtése, farönk gurítás, alma hordás- no nem kosárban, hanem merőkanállal, kistányéron, termények talicskába gyűjtése, ügyességi feladatok.

Az óvodán kívül is kellemes élményekben volt részünk. Nagy örömünkre ellátogathattunk a helytörténeti kiállításra is, ahol Marci bácsi sok szeretettel beszélt az ott látható tárgyakról. Johann bácsitól pedig meghívást kaptunk a pincéjébe, ahol megcsodálhattuk hatalmas hordóit és a borkészítés eszközeit. 15-én második alkalommal hívtuk a középső-és nagycsoportos ovisokat és szüleiket sváb táncmulatságba. A sziget utcai ifjúsági házban egy órán keresztül roptuk a Margit néni által bemutatott táncokat. Ezúttal a szülők leptek meg mindenkit egy kis süteménnyel. Szeretnénk, ha a „Tanzkränzchen” is óvodás életünk hagyományai közé kerülne, akárcsak a Sommerfest nevű nyári programunk.

A hetet a pénteki almafaültetés koronázta meg. A kicsik lelkesen hordták vissza a földet vödreikkel a fácskák köré. Ennél jobban csak a beiszapolást élvezték. Megfogadták, nagyon vigyáznak majd kertünk új „lakóira”, együtt gondozzuk, ápoljuk őket. Az ünnepi hét lezárásaként körbetáncoltuk fáinkat, nem feledkeztünk meg nagy „öregjeinkről” sem. Megköszöntük az idei bő termést, s ebédig sváb zenére roptuk a táncot. Vidám, tartalmas hetet tudhatunk magunk mögött.

Ende gut, alles gut!

Imre Gáborné, óvodapedagógus