ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Generator
Vízfestékkel készült kép, melyen egy gyermek léggömböket tart

Események

Aktualitások

“Hogy elérd a felleget:
  fogom a kezed.
 Ha mered, elengeded.”

FARSANG

A farsang vízkereszttől a nagyböjt kezdetéig tartó időszak, melyet hagyományosan a vidám lakomák, bálok, mulatságok jellemeznek. Óvodánkban is jó hangulatban telt a farsang, melyre már hetekkel a mulatság napja előtt elkezdjük a készülődést. Évek óta szokás nálunk, hogy a csoportok egységesen öltöznek be, ez azt jelenti, hogy minden csoport kiválasztja a témáját. Így ebben az évben a kiscsoportosok kisegereknek, a középsősök pingvineknek és a nagycsoportosok varázslóknak és boszorkányoknak öltöztek.
A kitalált témának megfelelően készülnek el a dekorációk és a témához kapcsolódóan szervezzük tevékenységeinket, játékainkat. A farsangi mulatság napja ennek az időszaknak a tetőpontja. Tízórai után mindenki belebújt jelmezébe, majd a jelmezbemutató után kezdetét vette a vidám vetélkedő, vicces mozgásos játékok és táncok sora.
Gyermeknevetéstől, hangos szurkolástól zengett a Fő utca! A mulatozás időszakát a „Farsang farka” zárta, melyre a talp alá valót a Visegrádi Zeneiskola tanárai húzták, reméljük elég hangosak voltunk és elkergettük a telet!

KARÁCSONYI VÁSÁR A FELLEGVÁR ÓVODA SZERVEZÉSÉBEN

Szeretettel hívunk mindenkit a 2023. december 7-én, 16:00 órától kezdődő karácsonyi vásárunkra, ahol az ajándéktárgyak mellett finom süteményekkel, teával, forralt borral és Visegrádi Karácsonyi Sörrel várjuk az érdeklődőket.

Helyszín: Fellegvár Óvoda (Visegrád, Fő utca 18.)
A befolyó bevétellel a visegrádi Fellegvár Óvoda Alapítványát kívánjuk támogatni.

Erntedank

A népi hagyományok szerint szeptember vége – október eleje a betakarítási munkák befejezésének időszaka, amelynek végén elődeink köszönetet mondtak az évi termésért. E szokás életben tartásához óvodánkban minden évben építünk egy hetet a betakarítási ünnep köré. Idei projekthetünk folyamán a gyerekek ismerkedtek az őszi betakarítási munkák eszközeivel, valamint a gyümölcsök, zöldségek, termények felhasználásával, télire való eltevésével. A séták, kirándulások alkalmával gyűjtött, ill. a családok által behozott kincseket felhasználtuk díszítéshez, szabad játékhoz és a tanulást segítő tevékenységek színesebbé tételéhez.
A nagyobbak szőlősgazdát látogattak meg, hogy a szőlőnek a tőkétől a borig tartó útjáról természetes körülmények között szerezzenek tapasztalatokat: szőlőpréselést figyeltek, mustot kóstoltak, borospincét jártak be. A kisebbek az óvodában maguk darálták és préselték a szőlőt, és egy-egy kortynyi kóstolásra vendégül látták a többi csoportot is. A hét zárásaként közös kerti mulatságot rendeztünk a betakarítási munkálatokat idéző játékokkal, szüreti bállal.

Április 22. a Föld Napja

A természeti ünnepek célja elsősorban, hogy felhívják figyelmünket, mennyire fontos környezetünk védelme. Szeretnénk óvodásainkat természetszerető, természetvédő emberekké nevelni, ezért projekthetek keretében igyekeztünk megismertetni, megtapasztaltatni gyermekeinkkel, hogy mit teszünk és mit tudunk még tenni annak érdekében, hogy bolygónk, a Föld még sokáig otthonunk lehessen. Óvodánkban szelektíven gyűjtjük a papírt, műanyagot, kupakot. Odafigyelünk arra, hogy ne pazaroljunk, gondot fordítunk a téli madáretetésre, odukat, bogárgarázst helyezünk kertünkbe. Tavaszi kirándulások, interaktív programok alkalmával sajátítják el gyermekeink a természetbarát viselkedést, fedezik fel a környezetünk szépségeit, értékeit.

Idén Esztergomban, a Geoda interaktív kiállitáson indultunk felfedezőútra. Misztikus, sötét „bányában” barangolva érkeztünk meg egy-egy helyiséghez, ahol más-más kiállítást nézhettünk meg. A termek a kiállított dolgokon kívül meglepetésekkel is szolgáltak, mint például az „aranymosás” és az ősmaradványok kutatása, ásványokból ékszerkészítés. Láthattunk igazi őskori leleteket, dinoszaurusz életnagyságú maketteket. Szebbnél szebb ásványokat csodálhattunk meg, volt amelyiknek színét a sötétben az UV-fény csalogatta csak elő. Érdekes tapasztalat volt, hogy egy-egy leletet, ásványt megfoghattunk, közben rengeteg ismerettel gazdagodtunk Földünkről és a benne rejlő kincsekről. Nemcsak a gyerekeknek, nekünk felnőtteknek is nagy élmény volt!

Húsvét

Idén a tavaszi nemzetiségi hetünk megünneplése egybeesett a húsvétra való készülődéssel, így a gyerekek nemcsak a „nyuszivárás” izgalmait élhették át, hanem egy kicsit jobban beleláthattak a nagyböjti időszak népszokásaiba, a régi sváb húsvéti szokásokba és hagyományokba. Amellett, hogy a csoportok koruknak és fejlettségi szintjüknek megfelelően dolgozták fel a húsvéti ünnepkör különböző szakaszait (tojást festettek különböző technikák alkalmazásával, megismerték és felelevenítették a locsolkodás szokását, tojásfát díszítettek, húsvéti dekorációkat készíthettek és sok-sok „nyuszizós” játékot játszhattak), közös programok is színesítették a hetet. „Húsvéti-akadálypálya” várta őket az udvaron, ahol különböző mozgásos és ügyességi feladatokat lehetett kipróbálni. Volt nyuszinyom követés, tojástartóból „nyuszikuckó” építés, tojásgurítás-és hordás, „nyuszi-pofi” célba dobás, óriástojás díszítés és egy rég elfelejtett sváb hagyomány felelevenítése a „kútban való mosakodás” szokása (Osterbrunnen). Megtartottuk a hagyományos húsvéti „Forgó-színpad” elnevezésű délelőttünket is, ezen a napon összenyitottuk a csoportszobákat, különböző tevékenységek várták ott a gyerekeket (Húsvéti- mozgásos játékok, -körjátékok, dalos játékok, - kézműves lehetőségek), ahol kedve szerint mindenki kipróbálhatta magát. A húsvét legfontosabb eseménye a gyerekek számára természetesen a nyuszi érkezése volt. Minden csoportba élő nyuszi „köszönt be”, aki velünk töltötte a délelőttöt, s miután kipihente magát nálunk és további útjára indult, mi nagy-nagy izgalommal nekivágtunk, hogy együtt keressük meg a fészkekbe rejtett meglepetéseket.

Március 15.

Hagyomány nálunk, hogy nemzeti ünnepünkön az egész óvoda énekszóval, kabátunkon kokárdával „menetel” a 48-as emlékműhöz. Az ünnepet megelőző napokban, a gyermekek életkorának megfelelő szinten elevenítjük fel, mi történt ezen a napon, mit is ünneplünk ekkor. Idén sem volt ez másként. Mindenki aktívan vett részt, a csoportok elmondták verseiket és elénekelték az ünnepre tanult dalokat. A nagyok közül sokan már a Nemzeti dal részleteit is elszavalták. Szokásunkhoz híven, az emlékművet is körbe álltuk a gyerekekkel (Vajon sikerül-e a nagy kör, összeérünk-e?), meneteltünk, mint a huszárok. De nem érkeztünk üres kézzel, minden csoport, amit készített (virág, lovacska, huszár, zászló) elhelyezte a virágtartókba, így a városi ünnepélyt már diszbe öltözve várta az emlékmű.

FARSANG

A farsang a mókázásnak, a vidámságnak, táncos mulatozásnak is helyet adó népszokás. Egy könnyedebb, felszabadultabb ünnep, mely különösen vonzó tevékenységekre ad lehetőséget az óvodában. Ilyenkor a legizgalmasabb, más ruhájába, „bőrébe” bújni, ami alól természetesen mi, óvodapedagógusok sem vagyunk kivételek, a gyermekek nagy örömére. A szabadjáték során egyébként is gyakran nyúlnak jelmezek és kiegészítők után a gyermekek, de ez az időszak még inkább megmozgatja fantáziájukat és kreativitásukat. Egymás után készülnek a farsang kellékei, a különböző technikákkal készült színes, ötletes álarcok, a játékokhoz barkácsolt kiegészítők, valamint mókás dekorációk. Az előkészületek a kitalált témának megfelelően valósulnak meg több hetes projektek keretében, a gondos készülődés a farsangi mulatság napján teljesedik ki, eköré szervezzük tevékenységeinket, játékainkat és a táncos mulatságot.

Ebben az évben kiscsoportosaink a „macik bőrébe” bújtak. Bemutatkoztak egymásnak a barna, koala, panda mackók, majd közösen falatoztak a mézeskarikából. A zsákmányolt halat bödönökbe gyűjtötték, végül a macitánc után a „barlangfoglaló” játékkal mindenki megkereste saját „lakhelyét”. A középsősök kalózok voltak, hajójukkal átszelték a Karib-tengert kiállva a próbák sorát, hogy a kincsestérkép segítségével megleljék a kincset. A bő zsákmányt végül nagy dínom- dánommal ünnepelték.

A nagycsoportosok az indiánok földjén kalandoztak. A projekthét során megnyitották a „rézbőrűek konyháját” és olyan alapanyagokat kóstoltak, melyeket az indiánok is fogyasztanak. A csoportszoba törzsi táborrá változott, megépült a törzs saját „tipi -je”, majd a kis indiánoknak különböző ügyességi feladatokon kellett rátermettségüket bizonyítaniuk, melyet az indián-bálban nagy csatakiáltással meg is ünnepeltek.

Karácsonyi Adománygyűjtés

A Fellegvár Óvoda is csatlakozik a „Fogadj örökbe egy óvodát” programhoz, melynek keretében gyűjtést szervezünk egy nehéz körülmények között lévő ovinak. Nekik az eszközhiány miatt a mindennapi működés is nehezen kivitelezhető, a szülők túlnyomó többsége hátrányos helyzetű. A Pócspetri Királyfalvi Miklós Katolikus Óvoda számára szeretnénk minél több adományt összegyűjteni melyet aztán még Karácsony előtt eljuttatunk nekik.

Amire szükségük lenne:
-ruhanemű (3-6 éves korosztály)
-mesekönyvek
-papír írószer/ kreatív eszköz (színes ceruza, filctoll, hegyező, tempera, festék, színes papír, fénymásoló papír, olló, dekorgumi, formalyukasztó, stb.)
-bármilyen csoportszobai játékok (babakonyha, fejlesztő, kirakó, építő, szerepjátékokhoz kellékek, ünnepi dekorációk, stb.)
-ágynemű, asztalterítő
-tisztítószerek
-fogkefe, fogkrém, szalvéta, zsebkendő
-CD lejátszó
-szőnyeg
-udvari nagymozgásos játékok (futóbicikli, nagyobb méretű motor)

Kérünk Benneteket, hogy csak kifogástalan állapotú ruhákat és játékokat, illetve még nem használt, új írószereket hozzatok.
A gyűjtés december 5. (hétfő) délutánig tart (az adományokat az óvodábanlehet leadni)

Köszönjük: az Óvoda dolgozói és SZMK

Tekintse meg a Karácsonyi Adománygyűjtés plakátját

Márton nap

Hagyományainkhoz híven idén is több heti készülődés után került sor a Márton napi lámpás felvonulásunkra kis óvodásainkkal. A gyerekek megismerkedhettek Szent Márton püspök legendájával. Márton napi énekeket, játékokat tanulhattak németül és magyarul. Újdonság volt, hogy a helyi általános iskolával együtt tartottuk rendezvényünket, amelyre a szülők és pedagógusok is nagy szeretettel készültek.

Termésköszöntő ünnep

Az ősz színes, változatos gazdagságával rengeteg felfedezni valót tartogat a gyermekek számára. A népi hagyományok szerint szeptember vége, október eleje az őszi munkák befejezésének időszaka. Nagycsoportosaink betakarították kiskertükből az őszi zöldségeket és egy közeli gyümölcsöskertben közösen almát, körtét szüreteltünk. Kirándulások, séták alkalmával megfigyeltük a természet változásait, őszi terméseket gyűjtögettünk. Az őszi gyümölcsökkel, zöldségekkel, termésekkel változatos tevékenységek során ismerkedhettek meg a gyerekek. Készült csalamádé, saláta és sütemények, a termésekből mandala és termésbagoly. A  terményünnep, németül Erntedankfest egy olyan alkalom, melyen köszönetet mondunk az idei termésért és bízunk a jövő évi bő termésben. Óvodánkban az ünnep ügyességi játékokkal, mezítlábas terménylépegetővel/Kneipp, kukorica morzsolással, tusából építéssel sok nevetéssel, jókedvvel telt, majd egy közös táncházzal zárult.

Népmese napja

Szeptember 30-án Benedek Elek születésnapján tartottuk óvodánkban a Népmese napját. Hagyományainkhoz híven ezen a napon megkülönböztetett figyelemmel fordulunk a mesék felé. Az óvónénik és pedagógiai asszisztensünk előadásában nézhették meg a gyerekek ,,A szállást kérő róka” című magyar népmesét.

Tekintse meg a Népmese napjáról készült képeinket

Csillangó meseműhely

Szeptember 27-én a Mátyás Király Művelődési Ház jóvoltából a Csillangó Meseműhely járt óvodánkban. Az elrabolt királykisasszony című interaktív mesével kedveskedtek a gyerekeknek. Nagy élmény volt mindenki számára.

Tekintse meg a Csillangó meseműhelyről készült képeinket

Őrzők napja Szentendre

A Szentendrei Kulturális Központ két év kihagyás után, 2022. szeptember 22-én ismét megrendezte a szentendrei Dunakorzón az ,,Őrzők napja” rendezvényét, ahol a Rendőrség, a Mentők, a Tűzoltóság és a Katonaság munkájával, feladataival, különleges mentőeszközeivel, járműveivel ismerkedhettek meg középső és nagycsoportosaink színes programokon keresztül (kutyás bemutató, szimulátorok, ügyeségi versenyek).

Tekintse meg a Őrzők napjáról készült képeinket

Almaszüret

Szabó Jancsi bácsi gyümölcsöskertjében jártak óvodásaink. A kedves fogadtatás mellett, rengeteg almát, körtét szüretelhettünk és egy csodaszép délelőttöt töltöttünk el. A friss almából finomságok is készültek a hét folyamán (almás pite, gyümölcssaláta)

Tekintse meg az Almaszüretről készült képeinket

Majális a Fellegvár óvodában

2022. május 21-én tartottuk első és egyben hagyományteremtő ,,Ovi majálisunkat”. Elsősorban szerettünk volna a családokkal egy vidám, játékos napot együtt tölteni, valamint az óvodakert további fejlesztésére, Alapítványunk támogatására gyüjtöttünk. A gyerekeket sok játék, barkácsolás, arcfestés, ugrálóvár várta reggeltől. Délelőtt az Ákom- Bákom bábcsoport ,,Kiskondás” című meseelőadását nézhették meg a gyerekek és felnőttek, majd a finom ebéd után, értékes nyereményekkel tombola zárta a napot.

Tekintse meg a Majálisról készült képeinket

Húsvét

Nagy izgalommal vártuk a nyuszit. Minden csoportunk nyomokat keresett az óvoda közeli parkban és hegyoldalban. A gyerekekkel készítettünk nyuszis díszeket, festettünk hímes tojásokat is. Nem csoda, hogy a nagy készülődésnek köszönhetően három nyuszi is ellátogatott hozzánk sok ajándékkal megörvendeztetve a gyerekeket.

Nemzeti ünnepünk: Március 15.

Ünnepségünket az előző évekhez hasonlóan a 48’-as emlékműnél tartottuk. Természetesen az ünnepet több napig tartó felkészülés előzte meg minden csoportban. Az ünnephez kapcsolódó versek és dalok tanulása mellett, a gyerekek megismerkedhettek a szabadságharc hőseivel, a huszárokról szóló történetekkel és mesékkel. Nemzeti színű zászlók és virágok készültek különböző technikákkal.

Farsang

Február végén az oviba is elérkezett a farsang.. Hagyományainknak megfelelően, csoportonként más-más jelmezt öltöttünk magunkra. A kiscsoportosok egerek, a középső csoportban baglyok, a nagyok pedig cowboyok voltak. A farsangot megelőző hetekben már ismerkedtünk a kiválasztott figurák jellemzőivel, tulajdonságaival. A „farsang farkát” hamvazószerda előtti kedden tartottuk. A három csoport közösen zárta a farsangi időszakot, tánccal, zenével, várva a tavaszt, és a természet megújulását. A közös ünneplés boldog emlékeket hagyott kicsikben-nagyokban.

Karácsonyvárás az óvodában

Mint mindig, idén is nagy izgalom és készülődés előzte meg karácsony ünnepét az oviban. Az adventi időszakban, a csoportokkal közösen, hétről hétre, az óvoda udvarán felállított adventi koszorú gyertyáit gyújtottuk meg, miközben karácsonyt váró magyar és német dalainkat énekeltük. A csoportszobák és az óvoda díszbe borult az ünnepre. Karácsonyi dalok, versek hangjai szűrődtek ki a csoportokból, készültek az ajándékok. Majd elérkezett a várva várt nap, amikor mindannyian együtt ünnepeltünk, csodáltuk meg a karácsonyfákat és örültünk az új játékoknak.

Márton nap a Fellegvár óvodában

Az óvoda egyik legkedveltebb jeles napja Márton nap. Idén ez még inkább érezhető volt a készülődés során, hiszen a tavalyi évben a járványügyi intézkedések miatt, ez a kedves rendezvény is elmaradt. Az ünnepi felvonulást megelőző héten már készülődtünk a gyerekekkel. Megismerhették Szent Márton püspök életét, jótetteit, a hozzá fűződő legendákat. Márton napi dalokat tanultunk magyarul és németül. Sokat barkácsoltunk a gyerekekkel, ünnepi köntösbe bújtattuk óvodánkat. Libás játékokat játszottunk, a kicsik megismerkedhettek a libafosztás, kukoricamorzsolás szokásait. November 11-én lámpásokkal vonultunk a Rendezvénytérre, ahol magyar és német dalos körjátékokkal, táncokkal örvendeztettük meg az ott várakozó szülőket, családtagokat és a visegrádi érdeklődőket. A szülők nagy szeretettel vártak minket finom süteményekkel, meleg teával, az elmaradhatatlan libazsíros kenyérrel, a felnőtteket pedig forralt borral. Egy nagyon jó hangulatú estét tölthettünk együtt.

Gyorsmenü

tovább az eseményekhez
Események

Események

Itt tekintheti meg eseményeinket

tovább a dokumentumokhoz
Dokumentumok

Dokumentumok

Itt töltheti le nyomtatványainkat, űrlapjainkat

tovább a legfontosabb tudnivalókhoz
Tudnivalók

Tudnivalók

Itt tekintheti meg a legfontosabb tudnivalókat

tovább a kapcsolatfelvételhez
Kapcsolatfelvétel

Kapcsolat

Itt veheti fel velünk a kapcsolatot üzenetküldő rendszerünk segítségével